Przejdź do strony

GRZEGORZ CHWALIŃSKI Z MAKOWCA WALCZY O TYTUŁ MUZYKA ROKU 2018

Młody mieszkaniec naszej gminy, Grzegorz Chwaliński, który od najmłodszych lat uczy się grać na perkusji znalazł się w piątce najbardziej utalentowanych, młodych muzyków w Polsce i  wystąpi w finale najbardziej prestiżowego konkursu MŁODY MUZYK ROKU 2018. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Edynburgu.

0.jpg

To ogromne wyróżnienie dla Grzegorza bo Młody Muzyk Roku to ogólnopolski konkurs na najlepszego młodego muzyka grającego na instrumencie klasycznym. Konkurs składa się z dwóch etapów: półfinału i finału. Biorą w nim udział laureaci prestiżowych konkursów muzycznych, wybrani przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Półfinał odbył się 5 marca na antenie TVP KULTURA. Jury w składzie Katarzyna Budnik-Gałązka – altowiolistka, Włodek Pawlik – pianista, Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent.

PREZENTACJA GRZEGORZA W TVP KULTURA - ZOBACZ

Natomiast finał konkursu, w którym o najwyższe podium będzie wałczył nasz perkusista odbędzie się 20 marca o godz. 20.20 również na antenie TVP Kultura. Zachęcamy do oglądania i wsparcia Państwa głosami Grzegorza.

7.jpg

18-letni Grzegorz Chwaliński jest uczniem Zespołu Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu w klasie perkusji Barbary Galas. Pochodzi z muzycznej rodziny. Jego młodszy brat Michał również jest perkusistą, tata Tomasz gra w Orkiestrze Wojskowej w Radomiu oraz prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Dętą Miasta Zwolenia, a mama Justyna śpiewa w Chórze „Festa Allegra”. Przygodę z perkusją rozpoczął jako pięciolatek. Od tego czasu praktycznie nie rozstaje się z pałkami. Doskonali się w grze na marimbie, wibrafonie, ksylofonie, werblu, kotłach, zestawie rozrywkowym oraz multiperkusyjnym. Zdobywał laury, między innymi na konkursach w Petersburgu (Rosja) czy Pescarze (Włochy), Drum Battle Rhythm Festival w Legnicy, Międzynarodowym Konkursie Solistów – 2nd International Young Percussion Forum we Wrocławiu, Drum Fest w Opolu i wieli innych. Jest wysoko oceniany przez największe autorytety muzyczne świata perkusyjnego. Uczestniczy w wielu warsztatach perkusyjnych oraz festiwalach w kraju i zagranicą. Poza utworami klasycznymi, chętnie wykonuje muzykę marszingową i jazzową. W wolnym czasie gra w piłkę nożną i ręczną oraz pływa. Marzy o wygraniu konkursu perkusyjnego ARD Music Competition w Monachium i podróży dookoła świata.

Grzegorz wraz z tatą Tomaszem niejednokrotnie wspierali skaryszewską orkiestrę dętą podczas występów, natomiast brat Michał przez długie lata był zawodnikiem KS Skaryszewianki.

1.jpg

Autor: Joanna Sowa

Wyświetleń: 788
Opublikowano: 15.03.2018