Przejdź do strony

KOŚCIÓŁ PW. ZWIASTOWANIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY W ODECHOWIE

Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Odechowie początkowo drewniany, wzniesiony w latach 1404 - 1411 przez Mikołaja Trąbe. Natomist murowany wzniesiono w latach 1459 - 1460 z fundacji słwanego kronikarza Polski Jana Długosza, kanonika sandomierskiego. W żywocie Długosza możemy przeczytać "Kościół parafilany z cegły palonej, piękności i obszerności większej niż przystało na wioskę" zbudowano w stylu gotyckim. Kościół był restaurowany w latach 1843 - 1872, a rozbudowany w latach 1911 - 1913 według planów radomianina Zygmunta Słomińskiego. Dawny kościół gotycki stanowi teraz ramiona transpetu neogotyckiej bazyliki. Budynek o zwartej bryle zbudowany na planie krzyża. Elewacja nietynkowana, okna wysokie, ostrułkowe wypełnione szybami ze szkła zwykłego i kolorowego. Posadzki z płytek ceramicznych układanych w ozdobne wzory.

OŁTARZ

W ołtarzu głównym istnieje XVIII-wieczny obraz Zwiastowania pędzla Anny Bacciarelli, całkowicie przemalowany w 1952 roku.

Od strony południowej kościoła znajduje się przybudowana w 1695 roku przez właścicieli wsi Kłonowiec Koracz kaplica św. Anny murowana z posadzką kamienną jednym oknem. W kościele istnieje także kamienna chrzcielnica z drugiej połowy XV wieku z rzeźbionymi ornamentami oraz belka z dawnego chóru muzycznego , polichromowana z datą 1601 rok. Wokół kościoła rośnie starodrzew składający się z lip, jesionów i kasztanów.

Źródło: "Skaryszew: dzieje, ludzie, jarmarki końskie" pod. red. Włodzimierza Płowca
Zdjęcia: MGOK w Skaryszewie