Przejdź do strony

IZBA LUDOWA W MAKOWIE

IZBA LUDOWA W REMIZIE OSP MAKÓW

Niekwestionowanym bogactwem Gminy Skaryszew jest jej kultura i tradycje. Ukształtowane przez stulecia przez naszych przodków, którzy pozostawili po sobie ogromną spuściznę: zachowane przedmioty użytku codziennego jak i świątecznego, zapisane nuty i melodie, bogactwo fotografii i umiejętności skrzętnie przekazanych z pokolenia na pokolenie wreszcie znalazły swoje miejsce.

Zgromadzone rekwizyty zostały wyeksponowane w odremontowanej remizo-świetlicy OSP Maków, gdzie powstała Izba Ludowa. Inicjatorkami „Makowskiej Chaty” są właśnie mieszkanki miejscowości z grupy nieformalnej Makowianki, Panie Dorota Lis, Krystyna Stanios, Halina Witczak, Mariola Szymczyk, Reanata Adamczyk oraz Pan Wojciech Gawryś.

W „Makowskiej Chacie” znajduje się dziesiątki starych przedmiotów gromadzonych przede wszystkim przez Panią Dorotę Lis, wyszperanych w stodołach, starych drewnianych domach i skrzyniach u mieszkańców Makowa i okolic. Twórczynie nie pogardziły żadnymi „starociami”.

W utworzonej kolekcji znalazły się m.in.: meble, pościele, kilimki, obrusy, kucharki - makatki ścienne, gorsety, chusty, stare garnki, tary do prania, wrzeciona, szczotki drucianki, puszka na maskę gazową, dzieża z wiekiem, świdry (rozwiertoki), korba, kopyto szewskie, prawidła drewniane, okładnia, lemiesz, obsypnik do ziemniaków, cep kapicowo – kabłączkowy, sierp ząbkowany, kołchoźnik, żarna, kufer drewniany, łyżnik drewniany i druciany, grządziel, miedlyce i cierlice do obróbki lnu, kołowrotki, motowidła do nabijania lnu, lampy naftowe a także dzieża do ugniatania ciasta i łopata chlebowa. Znajdują się tu również obrazy ozdabiające dawne ściany, instrumenty muzyczne czy też zasuszone okazy ziół leczniczych.

Miejsce to nie jest tylko miejscem ekspozycji, to również sala przeznaczone na lekcje muzealne i zajęcia animacyjne. Wokół Izby znajduje się duży teren zielony dający możliwości na organizacje spotkań i wydarzeń artystycznych, a także chwilę wytchnienia dla osób zwiedzających okolicę. A jest co zwiedzać. Naprzeciw Izby znajduje się zabytkowy zespół dworski i folwarczny z przełomu XVIII i XIX wieku.

Chcemy, aby tu odgrywał się spektakl odtwarzania dawniej kultury, zwyczajów i umiejętności. Organizowane warsztaty będą wiernym odtworzeniem dawnych czynności. Chwilę spędzane w Izbie będą odskocznią od rzeczywistości.

Tu czas się zatrzymał....