Przejdź do strony

MIASTO I GMINA SKARYSZEW W CZERWONEJ STREFIE

W czwartek, 15 października, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział objęcie Powiatu Radomskiego czerwoną strefą. Podał też cały szereg nowych obostrzeń zarówno dla czerwonej, jak i dla żółtej strefy. Będą one obowiązywać już od najbliższej soboty, 17 października - i podobnie jak wcześniejsze zakazy, mają pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. 

Co się zmieni

  • Mniej osób wejdzie równocześnie do sklepu. Obowiązujący limit to do 5 osób na jedną kasę. 
  • Mniej pasażerów wejdzie też do autobusu czy tramwaju. W strefie czerwonej zajęta może być połowa miejsc siedzących albo 30% wszystkich miejsc. Równocześnie co drugie siedzenie musi pozostać wolne.
  • Spore zmiany czekają też uczniów: od 17 października w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych w strefie czerwonej obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
  • Wydarzenia sportowe rozgrywane będą bez udziału publiczności, a na wydarzenia kulturalne może wejść tylko 25 proc. widowni. 
  • Zmiany czekają również w kościołach - w strefie czerwonej podczas uroczystości religijnych wyznaczono limit: może w nich brać udział nie więcej niż 1 osoba na 7mkw. 
  • Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same nowe zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej: lokale gastronomiczne mogą być otwarte tylko w godz. 6:00 - 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 posiłki można zamawiać tylko na wynos.
  • W zgromadzeniach publicznych będzie mogło uczestniczyć max. 10 osób, zawieszono też działalność basenów, aquaparków i siłowni. 
  • Od poniedziałku, 19 października, obowiązywać będzie zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela, konsolacje i inne. 

Co się nie zmienia

Nadal obowiązkowe będzie noszenie maseczek w miejscach publicznych - nawet, jeśli jest zachowana odległość 1,5 m od innych osób. Z tego obowiązku wyłączone będą tylko osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. Usta i nos należy zasłaniać w autobusach, w miejscach ogólnodostępnych (w tym na drogach i placach, na terenie cmentarzy, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, jak również w obiektach handlowych lub usługowych, na targowiskach) oraz w budynkach przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego.

Klienci sklepów nadal mają obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk. Od czwartku, 15 października, obowiązują też godziny dla seniorów - w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 10-12 zakupy mogą robić tylko osoby od 60. roku życia).

W kinach bez zmian - zajętych może być tylko 25 proc. miejsc na widowni. W salonach kosmetycznych i fryzjerskich może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki - także jego opiekun.

zasady_czerwonej_strefy.jpg

Wyświetleń: 812
Opublikowano: 16.10.2020