Przejdź do strony

SKARYSZEWSKI JARMARK KOŃSKI WSTĘPY 2018 PO NOWEMU

Duże zmiany na skaryszewskich WSTĘPACH

Przed Nami 385. Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY. Ta historyczna impreza zmienia się, tak jak zmienia się rola konia na przestrzeni wieków. Dziś, w dużej mierze konie wykorzystywane są w celach rekreacyjnych i sportowych. Stają się również lekarzami, pomagając chorym. Po raz kolejny stajemy przed wyzwaniem by sprostać historii i zorganizować imprezę, która przemieni się w Święto Konia. Skaryszew ma szansę stać się symbolem miasta, które traktuje konia z godnością i należytym szacunkiem, a skaryszewska tradycja końskiego jarmarku przyciągnie miłośników tych zwierząt oraz turystów.

Na mocy porozumienia podpisanego w  lipcu ubiegłego roku przez Burmistrza Skaryszewa z fundacją CENTARUS oraz na podstawie Uchwały Rady Miejskiej w Skaryszewie, podjęliśmy wiele przełomowych działań, aby wyeliminować sprzedaż koni na rzeź. Dzięki nim WSTĘPY będą dorocznym świętem koni, z pokazami oraz prezentacją. Oznacza to, iż zostanie utrzymana tradycja kupna i sprzedaży koni różnych ras, z wyłączeniem koni przeznaczonych na rzeź.

Intensywne przygotowania do jarmarku trwają już od kilku tygodni. Aby osiągnąć zamierzony cel niezbędna jest koordynacja działań wszystkich służb zaangażowanych w organizację Jarmarku. Na początku stycznia odbyło się spotkanie organizatorów z przedstawicielami fundacji CENTAURUS, Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz przedstawicielami Policji, Inspekcji Transportu Drogowego i Polskiego Związku Hodowców Koni, podczas którego wypracowano plan współpracy na najbliższy Jarmark.

CO NOWEGO NA JARMARKU

Tegoroczna edycja Jarmarku odbędzie się w dniach 19 i 20 lutego /poniedziałek i wtorek/ i ponownie prezentacja i sprzedaż koni podzielona została na dwa typy koni, tzn. poniedziałek konie ciężkie, wtorek konie lekkie.

Zgodnie z Regulaminem Jarmarku wjazd na teren prezentacji handlowej rozpocznie się dopiero od godz. 5.00 rano. Dodatkowo zdecydowanie został ograniczony tonaż samochodów wjeżdżających na Jarmark. Oznacza to, iż na Wstępy do Skaryszewa wjadą pojazdy o maksymalnej masie całkowitej nie przekraczającej 7,5 tony. Kolejna nowość to orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia zwierzęcia. Każdy hodowca bezwzględnie musi posiadać zaświadczenie, iż koń jest zdrowy i nie ma przeciwskazań do transportu i przebywania na Jarmarku.

Wszystkie te rewolucyjne działania mają na celu wyeliminowanie sprzedaży koni na rzeź. Jest to także ukłon w stronę prawdziwych hodowców koni, którzy przyjeżdżają do Skaryszewa z całej Polski i oczekują dobrych warunków do sprzedaży.

W tym roku po raz piąty odbędzie się Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowalnych, podczas której będzie można zobaczyć najpiekniejsze konie rasy zimnokrwistej z polskich hodowli.

Skaryszewski Jarmark Koński to także Estrada Folkloru z kapelami i zespołami ludowymi, prezentacja kuchni regionalnej i przede wszystkim Aleja Twórców Ludowych. Z roku na rok strefy handlowe są coraz bardziej wyselekcjonowane. Większość stoisk oferuje wyroby artystyczne, rzemieślnicze oraz produkty regionalne.

 Autor: Joanna Sowa

Wyświetleń: 823
Opublikowano: 8.02.2018