Przejdź do strony

FERIE W BIBLIOTECE

Zajęcia ze skanowania i druku 3D w skaryszewskiej Bibliotece Publicznej.

Podczas ferii Biblioteka Publiczna w Skaryszewie zorganizowała zajęcia z druku 3D. Przedmiotem a właściwie drukowanym modelem stali się sami uczestnicy zajęć.
Wszyscy bowiem uczestnicy zostali zeskanowani przy użyciu specjalnie przygotowanego skanera 3D z użyciem w technologii Kinect.
Skanowanie trójwymiarowe to proces w którym dzięki specjalnemu oprogramowaniu pozwala utworzyć model przestrzenny, który może być następnie dowolnie rzeźbiony przy użyciu odpowiednich programów do obróbki 3D. W naszych działaniach wykorzystany został program Blender oraz Z-suit.
Zajęcia odbyły się dzięki uprzejmości Pana Daniela Rogali  skaryszewskiego fotografa, który  nieodpłatnie udostępnił swój sprzęt do wykonania trójwymiarowych modeli i  przeprowadził zajęcia. Przy tworzeniu skupiliśmy się na wykonaniu popiersi, a nie całych postaci daje to szybszą możliwość druku, a jak wiadomo dzieci chcą zobaczyć efekt jak najszybciej. Powstałe podczas zajęć modele 3D zostały następnie specjalnie opracowane i przygotowane do druku. W ciągu kilku następnych dni nastąpił proces drukowania na dostępnej w naszej bibliotece drukarce Zortrax M200, która została zainstalowana w ramach programu Mazowszanie.
Jak widać było po reakcjach uczestników to niesamowite uczucie trzymać w rękach miniaturową  figurkę będąca kopią samego siebie. Każdy z uczestników mógł też zabrać wydrukowany model na pamiątkę.
Druk modeli 3D w naszej bibliotece to już kolejna edycja wspólnych działań wraz ze Stowarzyszeniem Aktywni na Targowej. Poprzedni cykl druku 3D odbywał się podczas wakacji. Druk trójwymiarowy cieszy się bowiem dużą popularnością wśród mieszkańców zarówno miasta jak i gminy Skaryszew. 

 Zajęcia ze skanowania były jedną z kilku atrakcji która przygotowała Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie na czas ferii. W ofercie  znalazły się  również zajęcia plastyczne, krzyżówki , łamigłówki, gry planszowe oraz bricolage- zabawa, w której uczestnicy musieli uruchomić swoją wyobraźnię  i przedstawić scenki inspirowane  rekwizytem wylosowanym z kufra.  Zabawa ta przyniosła dzieciom dużo śmiechu i radości.

Wszystkim uczestnikom zajęć serdecznie dziękujemy za wspólna zabawę i zachęcamy do                             korzystania z biblioteki przez cały rok.

Wyświetleń: 413
Opublikowano: 9.02.2018