SKARYSZEWSKI JARMARK KOŃSKI WSTĘPY – TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ

385 lat tradycji, tysiące zwiedzających, dziesiątki kramów i straganów, a przede wszystkim konie. Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalno-handlowych w Polsce i Europie, łączących tradycję dawnych spotkań kupieckich z folklorem i sztuką ludową.

PIĘĆ WIEKÓW TRADYCJI

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY powstał w konsekwencji przeobrażenia przywileju targowego nadanego Skaryszewowi przez króla Władysława IV  w 1633 roku, na jarmark ruchomy „post Dominica Quadragessimea proxima singularis annis”, w najbliższy poniedziałek po niedzieli wstępnej Wielkiego Postu, każdego roku.

Położenie Skaryszewa na starym szlaku handlowym sprawiło, że skaryszewskie WSTĘPY zyskały na znaczeniu. „Jarmark koński w Skaryszewie upodobali sobie nie tylko okoliczni kupcy, ale i krajowi, ba - z czasem coraz częściej zaglądać zaczęli i zagraniczni. Konie też z różnych stron świata tu sprowadzano.” Natomiast Ks. Jacek Gacki w 1853r. pisał tak: "Od dawna żaden jarmark nie odprawuje się tu dłużej jak jeden dzień, wyjąwszy na WSTĘPY, który odbywa się przez poniedziałek, wtorek i środę [...] koni zwykle około 1500 sztuk. W poniedziałek prócz tego w wielkiej obfitości wszystko, co każdy rolnik potrzebuje". WSTĘPY odbywają się nieprzerwanie od niemalże 400 lat, handel końmi nie zanikał nawet w okresie wojen.

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY – nowy rozdział wielowiekowej tradycji

To historyczne wydarzenie zmienia się tak, jak zmienia się rola konia na przestrzeni wieków. Dziś, w dużej mierze konie wykorzystywane są w celach rekreacyjnych i sportowych. Stają się również lekarzami, pomagając chorym. Dziś, po raz kolejny stajemy przed wyzwaniem by sprostać historii i zorganizować imprezę, która przemieni się w Święto Konia. Skaryszew ma szansę stać się symbolem miasta, które traktuje konia z godnością i należytym szacunkiem, a skaryszewska tradycja końskiego jarmarku przyciągnie miłośników tych zwierząt oraz turystów. Wszystkie przełomowe działania, których realizacji podjęliśmy się od roku 2018, to milowy krok ku zdjęciu z naszego miasta "odium końskiego piekła".

POKAZY I WYSTAWY

Od pięciu lat,  Skaryszewskiemu Jarmarkowi Końskiemu WSTĘPY towarzyszy Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Licznie zgromadzona publiczność może podziwiać konie rasy wielkopolskiej, śląskiej, szlacheckiej i zimnokrwistej. Podczas imprezy prezentowane są również tradycje „Wstępów” na przestrzeni wieków, ale także pokazy zaprzęgów konnych i hipoterapii.

WSTĘPY – JARMARK SZTUKI LUDOWEJ

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY od wieków odbywał się w normalnie funkcjonującej przestrzeni miejskiej. Dziś, gdy handel końmi odbywa się na targowisku, centrum Skaryszewa staje się miejscem starannie wyselekcjonowanej  ALEI TWÓRCÓW LUDOWYCH, gdzie czeka bogata oferta rękodzielników, twórców i rzemieślników z całej Polski. To wspaniała okazja, aby przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, zobaczyć sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje.

Na jarmarku mamy okazję nabyć to czego nie kupić w galerii handlowej, zobaczyć, jak powstają przedmioty, nawiązać bezpośredni kontakt z twórcami, a nawet potargować się. To jest właśnie magia jarmarku.

WSTĘPY- ESTRADA FOLKLORU

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY to wielkie święto kultury ludowej. Estrada Folkloru to scena dla zespołów ludowych i śpiewaczych, gawędziarzy, zespołów tanecznych, śpiewaków i muzykantów. Jak co roku, swój kunszt śpiewaczy, taneczny, muzyczny zaprezentują wykonawcy z różnych zakątków naszego kraju. Łączymy wielosetletnią tradycję z nowoczesnością. Jarmark jest imprezą z wydarzeniami o wysokim poziomie artystycznym – staramy się oferować odbiorcom jarmarku bogaty, a zarazem zróżnicowany program artystyczny.

WSTĘPY DZIŚ

Dziś, Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu radomskiego – jedna z najstarszych i największych plenerowych imprez handlowo-kulturalnych w Polsce i jedna z największych w Europie. Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat kultury ludowej i osobliwa atmosfera. Jarmark to tysiąc stoisk rzemieślniczych, artystycznych, wielobranżowych i gastronomicznych, ale też mnóstwo wydarzeń towarzyszących: koncertów, wystaw i pokazów. A do tego na Jarmarku jest pysznie! Co krok trafiamy na lokalne i ponadregionalne smakołyki: wypieki, sery, wędliny, przyprawy, kawy, herbaty, przetwory, nalewki.

Autor: Joanna Sowa

Wyświetleń: 428
Opublikowano: 11.02.2018