"WIECZORNA MODLITWA UKRYTA W MALOWANYCH DESKACH"

W ubiegły piątek, 9 lutego , w lokalu Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej" odbył się wernisaż wystawy ikon "KOLORAMI PISANE IMIĘ BOGA" księdza Stanisława Drąga.

Ksiądz Stanisław Drąg urodził się w 1941 roku w Kałkowie koło Ciepielowa. Od najmłodszych lat ulubionym zajęciem księdza było malowanie akwarel i rysowanie wszystkiego tego, co Go otaczało: łąk, wsi czy scenek rodzajowych. Po ukończeniu liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, odbył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, a następnie studia z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uczęszczał na wykłady z historii sztuki, a także wykłady z rysunku i kompozycji. Właśnie podczas tych studiów szczególnie zainteresował się prawosławiem i liturgią cerkiewną. Jak mówi: "ikona jest znakiem i prowadzi ku czemuś. W niej każdy kolor ma swoje znaczenie. Jest oknem ku wieczności". Miłość do ikon zaprowadziła ks. Drąga do pomysłu powstania szkoły pisania ikon. Jak sam mówi:" IKONY są wieczorną i nocną modlitwą ukrytą w malowanych deskach", którą tworzy już od ponad 50 lat

Na wernisaż przybyli zaproszeni goście oraz mieszkańcy Skaryszewa. Wśród nich Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Ireneusz Kumięga, który podkreślił, iż pokazanie tradycji i sztuki pisania ikon to pierwsze tego typu wydarzenie w Skaryszewie. Zaproszenie na wernisaż przyjęli także zaprzyjaźnieni ze Stowarzyszeniem Państwo Bożena i Wojciech Prus -Wiśniowscy, właściciele Prywatnego Regionalnego Muzeum w Górze Kalwarii, którzy współpracowali ze Stowarzyszeniem przy poprzednich wystawach.

Wernisaż otworzyła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej pod batutą kapelmistrza Tomasza Góździa, a  następnie można było wysłuchać pięknego śpiewu w wykonaniu Chóru Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu pod kierunkiem księdza Andrzeja Zarzyckiego. Spotkaniu towarzyszyła podniosła atmosfera, ale także swoisty spokój. Zwiedzający w skupieniu i zadumie podziwiali prace księdza Stanisława Drąga, zatrzymując się przy każdej z nich chociaż na chwilę. Kolorytu cerkiewnego dodawały świece woskowe odpalane przy ikonie Matki Boskiej.

Była to pierwsza tego rodzaju wystawa na Targowej. Liczymy, że nie ostatnia.

Tekst: Agnieszka Ruszczyk
Fot: Daniel Rogala, Maria Ostrowska

Wyświetleń: 360
Opublikowano: 15.02.2018