OTWARCIE WYSTAWY „BIĆ SIĘ DO KOŃCA" ORAZ PRELEKCJA NA TEMAT ŻÓŁNIERZY WYKLĘTYCH

W czwartek, 16 marca w  tymczasowej siedzibie MGOK w skaryszewkim Gimnazjum odbyło się otwarcie wystawy i prelekcja dr Arkadiusza Kutkowskiego z radomskiej delegatury instytutu Pamięci Narodowej. Uczniowie obejrzeli również dokumentalny film historyczny o majorze Franciszku Jaskulskim pseudonim „Zagończyk”.

„Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945–1950” to wystawa poświęcona polskiemu podziemiu niepodległościowemu w regionie radomskim w powiatach: radomskim, kozienickim i iłżeckim. Na 31 planszach zaprezentowano najważniejsze wydarzenia dla powojennej konspiracji z lat 1945–1950, wykorzystując materiały z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Radomiu oraz ze zbiorów osób prywatnych. 2 z tablic dotyczą działalności konspiracyjnej skaryszewianina podporucznika Tadeusza Zielińskiego ps. „Igła”, żołnierza Armii Krajowej, dowódcy oddziału Wolności i Niezawisłości.

Dziękujemy Pani dyrektor PG, Monice Bekasiewicz za współpracę i pomoc przy organizacji tego wydarzenia. Zapraszamy do zwiedzania.

Autor: Anna Karolak

Wyświetleń: 361
Opublikowano: 20.03.2018