Przejdź do strony

DWA MIESIĄCE INTENSYWNYCH DZIAŁAŃ NA TARGOWEJ

Dwa ostatnie miesiące  na Targowej były czasem intensywnych, a zarazem ciekawych zajęć. Oprócz zajęć stacjonarnych, odbywających się w lokalu stowarzyszenia, zapraszani byliśmy do remizo-świetlic oraz szkół i przedszkoli.

Luty rozpoczął się bardzo interesująco - wykonaliśmy wodne świece wykorzystując do tego celu szklane, ozdobne naczynka oraz dary natury: muszelki, kamyczki czy suszone kwiaty oraz koraliki i perełki. Następnie przygotowaliśmy wystrój galerii na schodach, nawiązujący swoją tematyką do mozaiki bizantyjskiej, a to za sprawą mającej się odbyć wystawy IKON ks. Stanisława Drąga. Do tego celu wykorzystaliśmy kolorowe tapety o ciekawych deseniach i strukturze.

Tuż po wystawie odbyły się, pierwsze tego rodzaju w Skaryszewie, warsztaty pisania ikon, które poprowadził jej autor ks. Stanisław Drąg. Opowiedział on o sobie oraz swoim zamiłowaniu do pisania ikon. Wprowadził nas w tajniki materiałów, które wykorzystuje w swojej twórczości. Nasze, nieco skromniejsze, wykonaliśmy temperą na sklejce.

Nie było to ostatnie spotkanie z ciekawym twórcą. W drugi dzień wstępów gościliśmy Pana Pawła Piechowskiego - twórcę ludowego- garncarza z Podlasia. Było to już kolejne spotkanie z Panem Pawłem. Zajęcia te jednak rokrocznie cieszą się niezmiennym, a można by rzec rosnącym, zainteresowaniem.

Zaraz potem nadszedł czas wzmożonych przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Już trzy tygodnie przed Niedzielą Palmową rozpoczęliśmy skręcanie i składanie kwiatuszków z kolorowych bibułek. Przygotowanie palmy jest procesem złożonym, u nas zajęło to, bez mała, 3 zajęcia po 3 godziny (samo skręcanie kwiatków). W międzyczasie warsztatowicze kończyli kwiatuszki w domu, gdyż baliśmy się, że nie zdążymy. Następnie kolejne 3 godziny składania palmy w całość: wykonania "czupurka" oraz przyczepienia kwiatków oraz bukszpanu do trzonu za pomocą szpagatu. Ciężka praca ale efekt piorunujący. Niektóre z palm miały nawet 1 metr wysokości. Cztery dziewczynki przekazały swoje palmy na konkurs  na Tradycyjną palmę wielkanocną regionu radomskiego, odbywający się rokrocznie w Muzeum Wsi Radomskiej. Na konkurs wpłynęło łącznie około 270 prac. Nasza reprezentantka ZUZANNA KOZUJ zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej, czyli klas V-VI. Bardzo się cieszymy i gratulujemy.

Palmy przygotowała także grupa starsza czyli seniorki oraz osoby dorosłe z małymi dziećmi. Cieszymy się, że udaje nam się zachęcić także starszych do wspólnych, twórczych działań.  Grupa ta przygotowała także stroik wielkanocny z derenia, sizalu, wydmuszek malowanych akrylem oraz kolorowych wiosennych, krepinowych kwiatków.

Przed Świętami młodsza grupa wykonała także kurczaki w rozmiarze XXL, filcowe baranki na szaszłyku oraz jaja typu plaster miodu do zawieszenia. Przygotowania do Świąt to także warsztaty z pisania jaj woskiem w Skaryszewie, Gębarzowie i Jedlińsku. Dwukrotnie mieliśmy przyjemność współpracować z grupami przedszkolnymi, z którymi wykonaliśmy małe palemki. Była to grupa ze Skaryszewa. Do drugiej zaś, na specjalne zaproszenie, pojechaliśmy do Radomia - gdyż odbywają się tam spotkania z ciekawymi osobami.

Podsumowaniem działań przedświątecznych był Kiermasz Wielkanocny, odbywający się 24 i 25 marca Przed Urzędem Miejskim w Radomiu. Jako przedstawicielki lokalnych rękodzielniczek wystawialiśmy swoje prace, reprezentując równocześnie naszą gminę Skaryszew. Na stoisku znalazły się kolorowe palemki, jaja pisane woskiem pszczelim, robótki na szydełku, kolorowe wełniane kurczaczki i króliczki, a także kurki i kokoszki, stroiki, ozdoby z decoupege, ozdoby na szaszłyku, wianuszki z krepinowych kwiatuszków czy wreszcie zajączki z filcu, wełny czy drewna. Było kolorowo i bardzo świątecznie. Bardzo się cieszymy, że to właśnie nam przypadło w udziale reprezentowanie naszej gminy na Kiermaszu.

 

 Tekst: Agnieszka Ruszczyk

Zdjęcia :Agnieszka Ruszczyk, Maria Ostrowska

 

Wyświetleń: 577
Opublikowano: 3.04.2018