Przejdź do strony

BIAŁO-CZERWONA PARADA NA TRZECIEGO MAJA

10.jpg

Jak co roku, dumni ze swoich korzeni, uczciliśmy 227. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie, majowe uroczystości zgromadziły przede wszystkim poczty sztandarowe ŚZŻ AK Koła w Skaryszewie, Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta i Gminy Skaryszew, szkół podstawowych i gimnazjum oraz poczet najmłodszych mieszkańców naszego miasta ze skaryszewskiego przedszkola, przedstawicieli uczniów niemalże wszystkich gminnych szkół, harcerzy z drużyny harcerskiej Pędzące Wiatry z Modrzejowic, władze miasta i mieszkańców.  Wszyscy przemaszerowali do kościoła Św. Jakuba w Skaryszewie, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz druhów strażaków, której przewodniczył proboszcz parafii ks. dr Dariusz Skrok.

Po nabożeństwie ruszyła patriotyczna parada pod dowództwem dh Pawła Tuzinka, a którą poprowadziła Orkiestra Dęta OSP Skaryszew, pod batutą Pawła Góździa. W miejscach pamięci narodowej złożono kwiaty, a kulminacja uroczystości po raz pierwszy odbyła się w sercu naszego miasteczka, w skaryszewskim Rynku. Po odegraniu Hymnu Państwowego i wciągnięciu flagi na maszt, głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew, Ireneusz Kumięga.

Był też czas na piękną muzykę w wykonaniu Zespołu Wokalnego MGOK Skaryszew i poezję, którą recytowali uczniowie skaryszewskiego gimnazjum.

Biało-czerwona parada, która przeszła ulicami naszego miasteczka była okazją do zamanifestowania przywiązania do naszego kraju i tradycji. Tym większa radość, że w tegorocznych wydarzeniach wzięło udział tak dużo dzieci i młodzieży. Już nasi najmłodsi mieszkańcy, wraz z rodzicami i dziadkami, kroczyli w uroczystym pochodzie, dumnie trzymając biało-czerwone baloniki. Tym bardziej cieszy fakt, iż kolory biały i czerwony, orzeł w koronie czy słowa Mazurka Dąbrowskiego nie są im obce, szczególnie w tym wyjątkowym roku 100-tnej rocznicy Odzyskania Niepodległości.

I jak mówią słowa piosenki Jana Pietrzaka "Taki kraj":

"Nadziei uczą ci, co na stos
Potrafią rzucić swój życia los...
Za ojców groby,
Za Trzeci Maj...
Jest takie miejsce,
Taki kraj."

Autor: Joanna Sowa

Wyświetleń: 449
Opublikowano: 9.05.2018