SKARYSZEWSKA BIBLIOTEKA ŚWIĘTOWAŁA TYDZIEŃ BIBLIOTEK

W związku z obchodzonym niedawno Tygodniem Bibliotek, który odbywał się pod hasłem „Dowolność czytania”, Miejsko - Gminna Biblioteka  Publiczna w Skaryszewie przygotowała szereg niespodzianek zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. 

Świętowanie rozpoczęto od koncertu poezji śpiewanej w wykonaniu Kuby Michalskiego, który brawurowo, pięknym mocnym głosem wykonał utwory własnej kompozycji do wierszy dwóch genialnych polskich poetów Adama Asnyka i Zbigniewa Herberta. Artysta każdy utwór zapowiadał odpowiednim wstępem, co ubogacało i nadawało wyjątkowy, nastrojowy klimat. Wykonawca zachęcał także publiczność do wspólnego śpiewania. Należy nadmienić, iż wokalista od wielu lat związany jest z zespołem „Cotton Cat”, z którym nagrał pięć płyt. Z solowymi recitalami poświęconymi balladom Cohena i Kaczmarskiego występował niemal w całej Polsce. W 2007 roku wydał solową płytę płytę z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, zaś w 2011 solowa płyta z muzyką artysty do wierszy m.in. Bolesława Leśmiana, Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza czy Charlesa Baudelaire’a. Jest obdarzony mocnym i wyrazistym głosem, a także dużą wiedzą, którą w interesujący sposób potrafi przekazać widzom.

Kolejnym wydarzeniem była wizyta dzieci z grup przedszkolnych Żabki i Tygryski wraz z opiekunami z Samorządowego Przedszkola im. s. Gabrieli Sporniak ze Skaryszewa.

Większość z dzieci dobrze zna bibliotekę, gdyż przychodzą tam z rodzicami, ale dla niektórych było to pierwsze spotkanie ze zbiorem bibliotecznym i Paniami tam pracującymi.

Wiek przedszkolny jest doskonałym okresem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Z bogatej oferty biblioteki przedszkolaczki wybrały sobie książeczki, które je zainteresowały i które chciałyby przeczytać.

Następnie mogły zwiedzić pomieszczenia biblioteczne, na co dzień niedostępne dla czytelników.

Na zakończenie trochę zabawy z kolorowaniem. Panie z biblioteki przygotowały loga grup przedszkolnych, które odwiedziły instytucję. Zadaniem dzieci było ich piękne pokolorowanie, a następnie zabranie ze sobą do przedszkola.

Chcąc zachęcić przedszkolaków do ponownego odwiedzenia instytucji wraz z rodzicami, Panie bibliotekarki wręczyły każdemu dziecku kolorowe książeczki.

Wizyty takie jak powyższa udowadniają, że biblioteka to nie tylko księgozbiór. To także miejsce, gdzie można mile spędzić wolny czas.

Ostatnim wydarzeniem w ramach Tygodnia Bibliotek było przedstawienie pt.”Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary” przygotowane przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa, w którym wzięły udział dzieci z klas III PSP im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie.

Aktorzy w sposób barwny i bardzo ciekawy przeprowadzili dzieci przez krainę baśniowej biblioteki. Po drodze spotkały Madzię, małą czytelniczkę, która w magiczny sposób, dzięki zaklęciom,  wywoływała postacie z książek. Na swojej drodze spotkała Sowę – bajkowego bibliotekarza, od którego dostała magiczną księgę, Gucia, który pod nazwiskiem Zenka, gwiazdy disco pszczolo chce zostać muzykiem, Szewczyka Dratewkę z owieczką Madzią, który chciałby pracować w bibliotece, reperować książki, szyć zakładki i pilnować dzieci, aby nie jadły nad książkami i były cicho w bibliotece oraz Kangura, który chce pracować w bibliotece i w swojej torbie na brzuchu nosić książki i dostarczać je dzieciom oraz dbać, aby dzieci je w terminie oddawały.

Ciekawe, świeże, a zarazem pouczające spojrzenie na bibliotekę, które trafia do młodego czytelnika. Dużo dobrej zabawy i śmiechu.

Tym przedstawieniem zakończyliśmy tegoroczne spotkania w ramach TYGODNIA BIBLIOTEK.

Zapraszamy za rok!

Autor: MGBP w Skaryszewie

Wyświetleń: 520
Opublikowano: 21.05.2018