Przejdź do strony

NAJWIĘKSZE WARSZTATY RATOWNICZE RESCUE DAY SKARYSZEW 2018 ZA NAMI!

_dsc1591.jpg

Największe w Europie warsztaty ratownicze RESCUE DAYS za nami. Dwa dni intensywnych ćwiczeń teoretycznych i praktycznych z najlepszą ekipą instruktorką z Niemiec, Czech, Słowenii, Polski i Szwajcarii z WEBER RESCUE POLSKA. I wreszcie ponad 300 strażaków zawodowców i ochotników, ale także strażaków na co dzień pracujących w zakładach przemysłowych, którzy zmagali się z wrakami pojazdów przy użyciu sprzętu i narzędzi hydraulicznych od firmy Weber Rescue.

Nieoceniony wkład w organizację tej imprezy mają nasi niezawodni strażacy z OSP Skaryszew, którym nie tylko udało się "ściągnąć" tak prestiżową imprezę do Skaryszewa, ale także ich praca i zaangażowanie w trakcie trwania imprezy spowodowały, iż jej poziom dorównywał niemieckiej wersji warsztatów.

Przygotowania do warsztatów rozpoczęły się już na kilka dni przed rozpoczęciem widowiskowych ćwiczeń. Na teren targowiska zwiezionych zostało 100 aut, które następnie przerobiono na wraki. Koparki kolejno niszczyły samochody w zależności od tego w jakim zdarzeniu drogowym teoretycznie uczestniczyło, tak aby podczas zajęć praktycznych strażacy mogli zastosować różnego rodzaju techniki ratownicze.

Teoria i praktyka

Seminarium uroczyście otworzyli prezes Zarządu Powiatowego OSP RP dh Paweł Tuzinek, inicjator skaryszewskiej edycji warsztatów, Komendant Miejski PSP w Radomiu st. bryg. Sławomir Podsiadły oraz szef międzynarodowego zespołu ratowników WEBER Hydraulik GmbH Bartosz Klich.

Trening i ciągłe rozwijanie wiedzy to podstawa skuteczności służb ratowniczych. Dlatego dwudniowe seminarium obejmowało zarówno wykłady doświadczonych ratowników, m.in. z Niemiec, Czech, Słowenii Polski i Szwajcarii, jak i praktyczny trening.

Uczestnicy podzieleni na grupy mogli sprawdzić się w ośmiu założeniach zdarzeń drogowych, wymagających cięcia pojazdów, wydobywania rannych, zabezpieczania wraków:

  • Crossramming – uderzenie boczne w drzewo, techniki przywracania kształtu pierwotnego.
  • Na barierze – osobowy w pozycji na dachu, na barierze.
  • Chain Rescue – osobowy wbity w tył przyczepy, zastosowanie wciągarek i łańcuchów.
  • Praca pneumatyką ratowniczą – pierwsza szczelina, unoszenie, podbudowa, opuszczanie, precyzja.
  • Poszkodowany pod ciężarem – unoszenie gabarytu.
  • Zbliżenie na poszkodowanego – przemieszczanie pojazdu z poszkodowanym, ewakuacja w innym
    świetle.

a.jpg

Przygotowane scenki dały możliwość sprawdzenia i zastosowania „utartych schematów” oraz najnowszych technik i trendów ratowniczych. Po omówieniu zadania, strażacy przystępowali do działania, a instruktorzy wciąż powtarzali, że liczy się także czas, tak jakby uczestniczyli w realistycznej akcji. W ponad trzydziestostopniowym upale wszystkie zadania były podwójnie trudne, zwłaszcza że ratownicy wykonywali je w pełnym zabezpieczeniu osobistym (kombinezon, hełm, buty), a także przy użyciu wielu maszyn do cięcia i rozrywania blachy.

Widowiskowe warsztaty to także nie lada gratka dla osób, które przyszły zobaczyć je z bliska i poznać pracę strażaków – ratowników od środka. A do tego mogli zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt strażacki, m.in.: samochody ratowniczo-gaśnicze i specjalistyczne, sprzęt specjalistyczny hydrauliczny i pneumatyczny, sprzęt ochrony ratowników, sprzęt oświetleniowy dla strażaków, gadżety strażackie.

Dzień trzeci warsztatów to już ćwiczenia w kameralnym gronie strażaków z OSP Skaryszew i strażaków z Komendy Miejskiej PSP w Radomiu. Ten dzień to ukłon ekipy instruktorskiej WEBER RESCUE DAYS w stronę naszych strażaków, którzy wykonali ogromną pracę  podczas tych dwóch dni, przygotowując stanowiska do pracy innym uczestnikom. Z tego względu nie mogli uczestniczyć w ćwiczeniach, dlatego instruktorzy zdecydowali powtórzyć niektóre z elementów szkolenia, które będą przydatne podczas akcji ratowniczych.

dsc_0621.jpg

Spotkanie strażaków – ratowników z całego kraju opiera się na wymianie wiedzy i doświadczeń, w zakresie ratowania poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i łączy ich jeden wspólny cel, którym jest ratowanie ludzkiego życia.

Organizację tego międzynarodowego wydarzenia włączyła się także Gmina Skaryszew.

Za udostępnienie pełnej relacji zdjęciowej z wydarzenia dziękujemy Panu Adrianowi Tadych.

Autor: Joanna Sowa

Wyświetleń: 434
Opublikowano: 2.06.2018