Przejdź do strony

ZARZĄDCA SUKCESYJNY - NOWA INSTYTUCJA PRAWNA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Jesteś przedsiębiorcą? Jeśli chcesz, aby Twoja firma zachowała ciągłość działania po twojej śmierci, wybierz zarządcę sukcesyjnego.

25 listopada br. weszły w życie przepisy, które umożliwią zabezpieczenie zmian pokoleniowych w firmach i pozwolą na zachowanie ciągłości w przypadku śmierci przedsiębiorcy. Dzięki temu przedsiębiorca może wyznaczyć tzw. zarządcę sukcesyjnego. Taka osoba będzie prowadziła firmę w imieniu następców prawnych przedsiębiorcy do zakończenia postępowania spadkowego.

Wniosek o wpis zarządcy sukcesyjnego przedsiębiorca może złożyć elektronicznie za pośrednictwem systemu CEIDG lub osobiście w wybranym urzędzie gminy.

Wpis zarządcy sukcesyjnego następuje przy użyciu formularza CEIDG-ZS, dostępnego na stronie CEIDG od 25 listopada br. w zakładce „Formularze i instrukcje” i dołączenie go do wniosku o zmianę wpisu przedsiębiorcy (CEIDG-1). Dane zarządcy sukcesyjnego będą uwidocznione we wpisie od razu po przetworzeniu wniosku.

Warto wiedzieć

Korzystając z CEIDG możesz również zrezygnować z zarządcy, zmienić jego dane, a nawet ustanowić „rezerwowego zarządcę sukcesyjnego”.

Rezerwowy zarządca sukcesyjny zajmie się twoją firmą, jeśli obecny zarządca sukcesyjny nie będzie mógł pełnić tej funkcji.

Więcej informacji na temat sukcesji, w tym poradnik, jak wpisać zarządcę sukcesyjnego online, znajduje się w serwisie Biznes.gov.pl/sukcesja

Autor: Joanna Sowa

Wyświetleń: 494
Opublikowano: 3.12.2018