PRACOWITY KONIEC ROKU W STOWARZYSZENIU „AKTYWNI NA TARGOWEJ”

               Dwa ostatnie miesiące działań w Stowarzyszeniu przebiegły bardzo intensywnie. Oprócz cyklicznych cotygodniowych warsztatów; zwiedziliśmy Wawel, otrzymaliśmy tytuł Animatora Kultury; zrealizowaliśmy grant dla osób 55+, a także projekt Tradycyjnie na Boże Narodzenie, uczestniczyliśmy w warsztatach wyjazdowych oraz Charytatywnym Kiermaszu Bożonarodzeniowym.

            Na cyklicznych, cotygodniowych warsztatach wykonano tradycyjne i współczesne ozdoby  bożonarodzeniowe: łańcuch ze słomy i bibułki witrażowej, pajączki ze słomy, ozdobne laleczki, błyszczące sześciany, filcowe skarpety w rozmiarze XXL na prezenty od Św. Mikołaja, filcowe Mikołaje- zawieszki na choinkę, dekoracje z wykorzystaniem malowanych butelek – Mikołaje. Uczestnicy zajęć dekorowali także pierniczki na Świąteczną choinkę, przygotowali piękną dekorację w lokalu na Targowej wykorzystując wycięte po szablonie styropianowe motywy i dekorując je błyszczącym brokatem. Punktem kulminacyjnym było ubranie choinki w ozdoby przygotowane w poprzednich latach przez naszych warsztatowiczów.

Na Targowej gościły także dzieci wraz z opiekunami z Samorządowego Przedszkola im. s. Gabrieli Sporniak. Maluszki z grup Biedronki i Tygryski samodzielnie wykonały ozdoby choinkowe:  styropianowe bombki ozdobione kolorowymi paseczkami oraz posrebrzone brokatem.

W połowie listopada, jak co roku, zorganizowaliśmy wyjazd na „Darmowe Zwiedzanie Komnat Królewskich” w ramach akcji MKiDN. Tym razem celem naszej wycieczki był Kraków, a konkretnie Wawel. Na zamku zwiedziliśmy wystawę „Kraków zaginiony”, a następnie komnaty królewskie, gdzie przewodnicy barwnie opowiedzieli nam o życiu, obyczajach możnych, o losach Zamku Królewskiego na Wawelu na przestrzeni wieków. Po obejrzeniu ekspozycji na Wawelu, w drodze na rynek mieliśmy możliwość podziwiania pięknych witraży Stanisława Wyspiańskiego w kościele franciszkanów. Ostatnim punktem zwiedzania Krakowa była wystawa, a właściwie potężna ekspozycja w Muzeum pod Rynkiem, gdzie można było obejrzeć i posłuchać, jak żył Kraków na przestrzeni wieków. Bardzo ciekawe miejsce, gdzie wykorzystano nowinki techniczne aby w pełni uchwycić i przekazać zwiedzającym, jak barwne było życie w dawnym Krakowie.

            Pod koniec listopada Stowarzyszenie zostało nominowane i otrzymało tytuł Animatora Kultury Powiatu Radomskiego 2018 w Mieście i Gminie Skaryszew. Wręczenie statuetki odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach, gdzie gości powitali Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach Anna Kostrzewa i Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk. Stowarzyszenie nasze znalazło się wśród wyróżnionych animatorów z trzynastu gmin, którzy przyczyniają się do rozwoju kultury i twórczości artystycznej w swojej gminie, a także pobudzają lokalną społeczność do wspólnych działań. Wśród wyróżnionych znalazły się zespoły ludowe, dyrektorzy bibliotek, a także indywidualne osoby.

            W grudniu uczestniczyliśmy w warsztatach wyjazdowych w Muzeum Wsi Radomskiej. Podczas naszej wizyty pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat obrzędów kolędniczych i tradycji bożonarodzeniowych, wykonaliśmy „ŚWIATY Z OPŁATKA” oraz zwiedziliśmy chałupy, gdzie mogliśmy podziwiać świąteczne wystroje izb zarówno dawniejsze, jak i te bardziej współczesne. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się różne rodzaje pająków podwieszonych u powały, a to za sprawą kolejnego projektu realizowanego przez Stowarzyszenie (o którym w oddzielnym artykule). W cudowny świat naszych przodków i ich obyczajowości wprowadziły nas Panie etnograf Aleksandra Żytnicka, Ilona Kostkiewicz oraz Roksana Mroczkowska. Miłą niespodzianką była choinka ubrana w ozdoby naszych warsztatowiczów, które w zeszłym roku zostały zgłoszone na konkurs na „Najpiękniejszą tradycyjną ozdobę bożonarodzeniową”.

            Stowarzyszenie zostało także partnerem w projekcie pt. ”IDĄ ŚWIĘTA- TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ” dofinansowanym z budżetu Województwa Mazowieckiego, w ramach którego przeprowadzono warsztaty dla osób powyżej 55 roku życia.  Na warsztatach wykonano ozdobne bombki- dzielone, wykorzystując materiałowe kliny oraz bombkę z wykorzystaniem plastikowej bazy, gipiury i ozdobnej pasmanterii. Następnie przygotowano smakowite pierniczki. Uczestnicy sami musieli je upiec, a następnie ozdobić według własnego pomysłu wykorzystując kolorowe posypki i naturalny lukier. Na ostatnim, podsumowującym spotkaniu, uczestnicy wykonali piękny stroik w szklanym naczyniu.

            Ostatnim działaniem w grudniu było przeprowadzenie szeregu warsztatów w ramach projektu grantowego pt,”Są wśród nas” - „TRADYCYJNIE NA BOŻE NARODZENIE”. Projekt obejmował przeprowadzenie warsztatów z plastyki obrzędowej w trzech miejscowościach naszej gminy. Odbyły się 3 spotkania po 6 godzin w Gębarzowie, Dzierzkówku Starym oraz Makowie. Uczestnicy wykonali podwieszane pająki oraz tradycyjną zawieszkę i stroik.

Tekst: Agnieszka Ruszczyk

Zdjęcia: Agnieszka Ruszczyk, Grażyna Pluszczyńska, Maria Ostrowska, Daniel Rogala

Wyświetleń: 425
Opublikowano: 21.12.2018