WERNISAŻ WYSTAWY „WSPOMINANIE” NORBERTA JASTALSKIEGO I ŁUKASZA BABULI

Dnia 25 stycznia 2019 roku o godz. 18.00 odbył się wernisaż wystawy grafik pt. „Wspominanie” autorstwa Norberta Jastalskiego i Łukasza Babuli. W klimatycznym nastroju skaryszewskiej biblioteki gości przywitały Dyrektor skaryszewskiej Biblioteki Pani Joanna Dagmara Borkowicz oraz Pani Maria Ostrowska członek Stowarzyszenia „Aktywni na Targowej”. To właśnie dzięki współpracy tych dwóch podmiotów możliwe było zrealizowanie powyższego przedsięwzięcia kulturalnego. Wernisaż podzielony został na dwie części. Przybyli goście zostali zaproszeni do biblioteki, gdzie w klimatycznym nastroju, w świat Bolesława Leśmiana i jego „Malinowego chruśniaka” wprowadził przybyłych Pan Łukasz Babula -na co dzień pracownik Muzeum Regionalnego w Iłży, absolwent historii i judaistyki UMCS.

Następnie wszyscy przybyli mogli przejść do lokalu Stowarzyszenia, gdzie odbyła się projekcja filmu pt.”Malinowy” autorstwa Pana Norberta Jastalskiego, artysty-plastyka, grafika, rzeźbiarza.

Było to połączenie swojskich, wiejskich obrazków, na których tle wybrzmiewał głos lektora czytającego tekst wiersza „W malinowym chruśniaku”. Wprowadzał on  w magiczny, erotyczny świat poezji Leśmiana. Po projekcji przybyli obejrzeli grafiki.

Wszyscy zostali poczęstowani malinowym tortem, ufundowanym przez Państwa Wioletę i Marcina Malickich. Serdecznie dziękujemy.

Wystawa „Wspominanie” powstała w 2017 roku, z okazji 140 rocznicy urodzin i 80 rocznicy śmierci Bolesława Leśmiana. Z tej okazji w tymże roku obchodzony był w całym kraju Rok Leśmiana, wybitnego przedstawiciela dwudziestolecia międzywojennego, poety i krytyka literackiego.

Cieszymy się, że i My mogliśmy choć trochę poznać Leśmiana i jego twórczość, w nieco inny, niż literacki sposób.

Tekst:Agnieszka Ruszczyk

Zdjęcia: Agnieszka Ruszczyk, Dagmara Borkowicz, Joanna Sowa

Wyświetleń: 578
Opublikowano: 4.02.2019