SKARYSZEWSKI JARMARK KOŃSKI WSTĘPY 2019

PIĘĆ WIEKÓW TRADYCJI

Niemalże 400 lat tradycji, tysiące zwiedzających, dziesiątki kramów i straganów, a przede wszystkim konie. Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalno-handlowych w Polsce i Europie, łączących tradycję dawnych spotkań kupieckich z folklorem i sztuką ludową. To miejsce gdzie można zakupić najlepsze konie użytkowe i hodowlane, a także konie wykorzystywane w celach sportowych, rekreacyjnych i hipoterapii z całej Polski.

SKĄD NAZWA "WSTĘPY"?

Skaryszewski Jarmark Koński odbywa się nieprzerwanie od 1633 roku, a jego nazwa wywodzi się z przywileju targowego nadanego na najbliższy poniedziałek po niedzieli wstępnej Wielkiego Postu – stąd WSTĘPY.

NOWY ROZDZIAŁ WIELOWIEKOWEJ TRADYCJI

To historyczne wydarzenie zmienia się tak, jak zmienia się rola konia na przestrzeni wieków. Dziś, w dużej mierze konie wykorzystywane są w celach rekreacyjnych i sportowych. Stają się również lekarzami, pomagając chorym.

- „W tym roku, po raz kolejny stajemy przed wyzwaniem by sprostać historii i zorganizować imprezę, która przemienia się w Święto Konia. Skaryszew staje się symbolem miasta, które traktuje konia z godnością i należytym szacunkiem, a skaryszewska tradycja końskiego jarmarku przyciąga miłośników tych zwierząt oraz turystów” – mówi Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.

 

WSTĘPY - POKAZY I WYSTAWY

Od sześciu lat,  Skaryszewskiemu Jarmarkowi Końskiemu WSTĘPY towarzyszy Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Licznie zgromadzona publiczność będzie podziwiać konie rasy wielkopolskiej, śląskiej, szlacheckiej i zimnokrwistej. Wystawa organizowana jest wspólnie z Polskim Związkiem Hodowców Koni - Oddział Radom.

WSTĘPY – JARMARK SZTUKI LUDOWEJ

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY od wieków odbywał się w normalnie funkcjonującej przestrzeni miejskiej. Dziś, gdy handel końmi odbywa się na targowisku, centrum Skaryszewa staje się miejscem starannie wyselekcjonowanej  ALEI TWÓRCÓW LUDOWYCH, gdzie czeka bogata oferta rękodzielników, twórców i rzemieślników z całej Polski. To wspaniała okazja, aby przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, zobaczyć sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje. Na jarmarku mamy okazję nabyć to czego nie można kupić w galerii handlowej, zobaczyć, jak powstają przedmioty, nawiązać bezpośredni kontakt z twórcami, a nawet potargować się. To jest właśnie magia jarmarku.

 WSTĘPY- ESTRADA FOLKLORU

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY to wielkie święto kultury ludowej. Estrada Folkloru to scena dla zespołów ludowych i śpiewaczych, gawędziarzy, zespołów tanecznych, śpiewaków i muzykantów. Jak co roku, swój kunszt śpiewaczy, taneczny, muzyczny zaprezentują wykonawcy z różnych zakątków naszego kraju. Łączymy wielosetletnią tradycję z nowoczesnością. - „Jarmark jest imprezą z wydarzeniami o wysokim poziomie artystycznym – staramy się oferować odbiorcom jarmarku bogaty, a zarazem zróżnicowany program artystyczny”

WSTĘPY - DZIŚ

Dziś, Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu radomskiego – jedną z najstarszych i największych plenerowych imprez handlowo-kulturalnych w Polsce i jedna z największych w Europie. Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat kultury ludowej i osobliwa atmosfera. Jarmark to tysiąc stoisk rzemieślniczych, artystycznych, wielobranżowych i gastronomicznych, ale też mnóstwo wydarzeń towarzyszących: koncertów, wystaw i pokazów. A do tego na Jarmarku jest pysznie! Co krok trafiamy na lokalne i ponadregionalne smakołyki: wypieki, sery, wędliny, przyprawy, kawy, herbaty, przetwory, nalewki.

ZASMAKUJ W SKARYSZEWSKIEJ ZALEWAJCE

W tym roku zachęcamy do skosztowania Skaryszewskiej Zalewajki. Obok Estrady Folkloru usytuowane zostanie stoisko degustacyjne gdzie będzie można zasmakować w tradycyjnej, skaryszewskiej zupie.

INFORMACJE DLA HODOWCÓW KONI - TUTAJ

Autor: Joanna Sowa

Wyświetleń: 411
Opublikowano: 6.03.2019