Przejdź do strony

SKARYSZEWSKIE DNI NIEPODLEGŁOŚCI 10-11 LISTOPADA 2019

Już 10 listopada rozpoczęliśmy obchody 101-pierwszej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niedzielne popołudnie, w nowej siedzibie Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury, upłynęło pod hasłem ,, kulturalnie – teatralnie''. Mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie pt. ,,Kopyta i silniki – rzecz o Marszałku Piłsudskim”, w którym zaprezentowały się uczennice należące do koła teatralnego działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Makowie. Kolejna odsłona to koncert niepodległościowy w wykonaniu chóru Ad gloriam Dei. Panie zaprezentowały wiązankę najpiękniejszych pieśni patriotycznych, jednocześnie zapraszając publiczność do wspólnego śpiewania.

Niedzielne świętowanie zakończył koncert zespołu LUSTRO. Panowie z zespołu zagrali dla nas w nieco innym brzmieniu. Zaprezentoawli pioseneki patriotyczne i wojenne w bardzo ciekawych, mocnych, rockowych aranżacjach.

W poniedziałek 11-go Listopada odbyły się główne obchody Święta Niepodległości. Z pod budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, uczestnicy na czele z Orkiestrą Ochotniczej Straży Pożarnej pod przewodnictwem kapelmistrza, Pana Tomasza Góździa, przemaszerowali do kościoła. Tam uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. kan. Dariusz Skrok.

Po zakończeniu Mszy Św. zostały złożone wieńce pod pomnikiem Ofiar pomordowanych przez zbirów hitlerowskich oraz pomnikiem Pod starą pocztą. Wieńce złożyli Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew, Radni Rady Powiatu oraz przewodniczący Rady Miejskiej wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Skaryszewie. Część oficjalna obchodów rozpoczęła się na skaryszewskim Rynku, przywitaniem obecnych Pocztów Sztandarowych , gości oraz uroczystym odśpiewaniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Kilka słów do uczestników zebranych na Rynku skierował również Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek. Na zakończenie części oficjalnej wystąpili uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Odechowie Filia Wólka Twarogowa prezentując układ  pt.: ,,Walka o niepodległość’’.

Ostatnią częścią obchodów Narodowego Święta była wieczornica niepodległościowa w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury. Wysłuchaliśmy koncertu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej pod batutą kapelmistrza Pana Tomasza Góździa wraz z występem solistów. Kolejna odsłona to słowno- muzyczne widowisko, które przeniosło nas na chwilę do Lwowa, aby przybliżyć sylwetki dzieci, małych bohaterów, którzy oddali życie w walce o Lwów w latach 1918 i później ponownie w 1920roku. W przedstawieniu zaprezentowali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie. Kolejnym akcentem wieczornicy był występ laureatów festiwalu piosenki pod hasłem ,,Razem z babcią, dziadkiem, mamą, tatą śpiewamy piosenki patriotyczne”. Konkurs został zorganizowany przez PSP w Modrzejowicach oraz MGOK.  Wieczornicę niepodległościową zakończyły występy uczestników warsztatów wokalnych prowadzonych w MGOK-u.

Poniedziałkowy wieczór upłynął bardzo muzycznie i patriotycznie . Przyniósł wiele wzruszeń i entuzjazmu. Cieszy również liczne uczestnictwo mieszkańców Skaryszewa. Obecność to wyraz naszej pamięci o czasach bardzo trudnych, czasach niebytu Polski na mapach świata i pamięci o bohaterach, bez których walki i poświęcenia nie byłoby wolnej i niepodległej Polski.

 

Tekst i zdjecia: Agnieszka Warchałowska

 

 

Wyświetleń: 467
Opublikowano: 14.11.2019