Przejdź do strony

APEL DO MIESZKAŃCÓW W SPRAWIE KWARANTANNY

Od wielu dni wszyscy z uwagą obserwujemy sytuację w kraju i za granicą związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Do tej chwili na terenie Miasta i Gminy Skaryszew nie zanotowano żadnego przypadku zakażenia osoby koronawirusem.

Nie mniej jednak sytuacja stanowi poważne wyzwanie dla wszystkich służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. Zwracam się z prośbą do wszystkich, którzy powrócili i wracają z zagranicy, aby bezwzględnie przestrzegali zaleceń dotyczących kwarantanny.

Osoby, które lekceważąc obowiązek kwarantanny, np. chodząc po sklepach i instytucjach, stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia, nie tylko swoich bliskich, ale większości społeczeństwa.

W poczuciu odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców, informuję, że wszystkie osoby powracające do Polski w okresie od dnia 15 marca 2020 r. do odwołania muszą być objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Obowiązek kwarantanny w stosunku do wszystkich osób przekraczających granicę państwa polskiego powstaje z mocy prawa i nie wymaga konkretyzacji w formie decyzji organów inspekcji sanitarnej. Bardzo proszę o poważne potraktowanie istniejącej sytuacji. Tylko odpowiedzialne postępowanie uchroni nas przed zarażeniem tym groźnym dla życia wirusem.

W związku z powyższym, przypominam, że osoby, które odbyły podróż do kraju zagrożonego koronawirusem i wróciły do Polski, a następnie umyślnie nie odbyły kwarantanny mogą ponosić odpowiedzialność karną, ponieważ na podstawie art. 165 § 1 ust. 1 Kodeksu Karnego dopuszczają do szerzenia choroby zakaźnej.

Proszę też sołtysów oraz wszystkich mieszkańców o przekazywanie informacji o powrocie osób z zagranicy w danej miejscowości, które nie stosują się do ww. zaleceń.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemilogiczna w Radomiu, tel. 48/ 345-15-89, 690-122-050 lub 508-526-676

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skaryszewie, tel. 48/ 610-32-84

lub na numer alarmowy 112.

Burmistrz Miasta i Gminy
Skaryszew
/-/ Dariusz Piątek

Wyświetleń: 1020
Opublikowano: 20.03.2020