Przejdź do strony

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI W SKARYSZEWIE

W tym roku obchodziliśmy 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

To jedno z najważniejszych świąt dla Polaków, w tym roku miały szczególny kontekst i wymiar. Gminne obchody święta Konstytucji 3 Maja, ze względu na obecną sytuację i związane z nią obostrzenia zostały ograniczone do minimum.

O godz. 12.00, w kościele pw. Św. Jakuba w Skaryszewie odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz druhów strażaków z terenu Miasta i Gminy Skaryszew, z okazji przypadającego dzień później święta patrona strażaków, Św. Floriana. W uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył proboszcz parafii, ks. kanonik dr Dariusz Skrok, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew, Pan Dariusz Piątek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Skaryszewie, Pan Tomasz Madej, Radna Rady Miejskiej w Skaryszewie, Pani Anna Borkowicz oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew, Pan Robert Faryna. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli strażackiej braci, na czele z Komendantem Miejsko-Gminnym ZOSP RP, dh Pawłem Tuzinkiem. Mszę świętą uświetnił dość mocno ograniczony skład Orkiestry Dętej, pod batutą kapelmistrza, Pana Tomasza Goździa.

Podczas homilii, ks. kanonik dr Dariusz Skrok przypomniał, że ta niedzielna uroczystość łączy dwa wydarzenia historyczne: 100. rocznicę obwołania Maryi Królową Korony Polskiej przez króla Jana Kazimierza, podczas ślubów złożonych we Lwowie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej i 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po Mszy Św., w kościele wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, a tuż po nim, słowa do mieszkańców skierował burmistrza Skaryszewa, Dariusz Piątek. „Świętowanie wydarzeń, tak ważnych, dla nas Polaków, przyćmiła pandemia koronawirusa. Jednak duch tego święta, przypomina Nam jak ważna jest wspólnota i współdziałanie. Dziś, podobnie jak prawie trzysta lat temu, pokazaliśmy, że razem możemy przetrwać ten trudny czas. Dziękuję za tak liczne zaangażowanie naszych mieszkańców w akcję szycia maseczek, dziękuję strażakom za pomoc niesioną potrzebującym. Dziękuję wszystkim, którzy wykazali chęć i dobrą wolę współpracy.”

Życzenia i podziękowania dla druhen i druhów strażaków skierował Komendant Miejsko-Gminny ZOSP RP, a zarazem Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Radomiu, mł. bryg. Paweł Tuzinek.

W tych wyjątkowych okolicznościach, wiązanki kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi wydarzenia z czasów II wojny światowej i poległych w walce o wolną, niepodległą Polskę, przy Urzędzie MiG Skaryszew i „starej poczcie”, w asyście Strażaków Ochotników gminnych jednostek, złożyli: Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew, Pan Dariusz Piątek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Skaryszewie, Pan Tomasz Madej, Radna Rady Miejskiej w Skaryszewie, Pani Anna Borkowicz, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew, Pan Robert Faryna oraz Komendant Miejsko-Gminny ZOSP RP, dh Paweł Tuzinek. Po złożeniu kwiatów, trębacze orkiestry dętej, Dorota Cholewa i Paweł Iwanicki odegrali Hasło Wojska Polskiego.

- „To wyjątkowe obchody Święta Narodowego Konstytucji Trzeciego Maja, ale jestem przekonany, że już za rok, na ulicach naszego miasta ponownie pojawią się tłumy mieszkańcy Miasta i Gminy Skaryszew.  Wierzę, że razem będziemy świętować okrągłą, 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji" - mówił burmistrz, Dariusz Piątek.

W obchody uroczystości 3 Majowych włączył się także Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie. Po Mszy św., w której uczestniczyli za pomocą środków masowego przekazu, dyrektor MGOK, Pan Daniel Rogala, wspólnie z pracownikami złożył wiązanki kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi poległych w Katyniu oraz na grobie Nieznanego Żołnierza na skaryszewskim cmentarzu.  

Z kart historii

3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 maja – ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Jedenaście artykułów Konstytucji wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto.
Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, jednak mimo rozbiorów pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji narodowej (uznawanej przez politologów za bardzo postępowy jak na swoje czasy dokument) przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. Była uznawana za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzono jako najważniejsze święto państwowe. W czasie II wojny światowej Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane. Po zakończeniu wojny nie było uznawane za ważne przez władze komunistyczne. Zastąpiono je obchodami Święta 1 Maja, a w 1951 r. oficjalnie zniesiono. Dopiero przełom, jakim było powstanie „Solidarności”, sprawił, że 3 maja 1981 r. ponownie przywrócono świętowanie majowej konstytucji, a po zmianie ustroju od 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy ponownie do najważniejszych uroczyście obchodzonych polskich świąt.

Autor: Joanna Sowa

Wyświetleń: 308
Opublikowano: 12.05.2020