Przejdź do strony

Z DZIAŁALNOŚCI STOWARZYSZENIA „AKTYWNI NA TARGOWEJ”

Na początku marca tego roku, członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w Jarmarku Końskim „Wstępach”, prezentując swoje prace w Alei Twórców Ludowych. Po południu, tego samego dnia, jak co roku gościliśmy na warsztatach twórcę ludowego z Podlasia Pana Pawła Piechowskiego (garncarza w czwartym pokoleniu), który zapoznał zebranych z tajnikami toczenia na kole garncarskim. Opowiedział także o rodzajach ceramiki i sposobach jej tworzenia. Każdy uczestnik spotkania mógł zadać pytanie i dzięki temu dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy z tej dziedziny twórczości, a także pod czujnym okiem „garncarza” wykonać swoje własne dzieło.

Kilka dni później, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży, odbył się wernisaż wystawy „Skaryszew- kobiecym okiem”, na który zostali zaproszeni mieszkańcy naszego miasteczka, członkowie naszego Stowarzyszenia oraz Panie Seniorki uczestniczące w projekcie  „Fotografia to moja pasja” dofinansowanym z Lokalnej Grupy Działania „Wspólny Trakt”. Na wystawie zostały bowiem zaprezentowane fotografie wykonane w ramach realizacji projektu. Prace oraz pomysł projektu spotkały się nie tylko z bardzo dużym uznaniem ale także chęcią realizacji podobnego pomysłu w Gminie Iłża.

Zgodnie z harmonogramem odbywały się także warsztaty plastyczne, jednak ze względu na wprowadzone obostrzenia miały one nieco zmienioną formę – warsztatów KROK PO KROKU, na portalu społecznościowym Stowarzyszenia.

I tak w ramach zajęć i z pomocą pisemnego instruktażu prowadzącego można było wykonać: wielkanocnego zajączka, kolorowe, wyklejane jajeczka, kurczaczka na „szaszłyku”, kolorowe kurki. Zaproponowane zostały także trzy sposoby na własnoręczne wykonanie palmy wielkanocnej, a także kurczaczki i pisanki z wykorzystaniem wydmuszek lub jaj styropianowych.

Po Świętach Wielkanocnych uczestnicy warsztatów KROK PO KROKU mogli wykonać bociana, flaminga oraz jaskółkę metodą na „plaster miodu”. Następnie trzy odsłony warsztatów z okazji Dnia Matki: koszyczek ze słodkościami, laurka oraz bukiet kolorowych kwiatów.

Do wykonania prac plastycznych wykorzystano kolorowy papier, bibułę, druciki, zakrętki od butelek, patyczki „szaszłyki”.

Członkowie Stowarzyszenia oraz osoby z nim zaprzyjaźnione włączyły się także w skaryszewską akcję szycia maseczek dla najbardziej potrzebujących: seniorów z terenu miasta i gminy Skaryszew oraz strażaków ochotników, personelu medycznego radomskich szpitali oraz wolontariuszy. Była to wspólna akcja urzędu Gminy Skaryszew oraz ludzi dobrej woli. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć w niej udział.

W maju nadeszły długo wyczekiwane dyplomy i nagrody uzyskane w ramach ogólnopolskiego konkursu plastycznego-technicznego „Teatr dla każdego – bajkowe kukiełki, pacynki i marionetki”, które następnie zostały przekazane nagrodzonym. Hani Szymańskiej, Madzi Trzos, Wiktorii Ważnej oraz ich Mamom jeszcze raz serdecznie gratulujemy.

Więcej, o powyższych działaniach, można przeczytać na portalu społecznościowym Stowarzyszenia – do czego serdecznie zachęcamy.

Powyższe działania możliwe były dzięki dofinansowaniu z Gminy Skaryszew w ramach zadania publicznego „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

Tekst: Agnieszka Ruszczyk
Zdjęcia: Maria Ostrowska, Agnieszka Ruszczyk

Wyświetleń: 335
Opublikowano: 25.05.2020