Przejdź do strony

30 LAT SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO MIASTA I GMINY SKARYSZEW

Szanowni Państwo,

mija 30 lat od powołania polskiego samorządu  terytorialnego, co było symbolicznym początkiem głębokiej zmiany ustrojowej w Polsce. Od tego czasu, to właśnie mieszkańcy współdecydują o swoich lokalnych wspólnotach, które zmieniają się nie do poznania. A jak przez te 30 lat zmieniła się Gmina Skaryszew?

Skaryszew, to jedno z najstarszych miast na południowym Mazowszu, położone na szklaku komunikacyjnym, wzdłuż drogi krajowej nr 9, na trasie Radom – Rzeszów. Korzystne położenie miasteczka od zawsze sprzyjało jego rozkwitowi. Przyjeżdżającym do Skaryszewa gościom oferujemy nie tylko bogatą, ponad 750-letnią historię wraz z jego historycznym krajobrazem: zachowanym prostokątnym rynkiem z charakterystyczną zabudową oraz najważniejszym w Skaryszewie zabytkiem sakralnym – barokowym kościołem z przełomu XVII i XVIII wieku i Skaryszewskim Jarmarkiem Końskim WSTĘPY w tle.

Dziś, Skaryszew chce być przede wszystkim miastem dla ludzi. Przyjaznym miejscem dla mieszkańców i ich codziennego życia, jak i turystów, którzy odwiedzają nasze miasteczko. W okresie trzech dekad wspólnym wysiłkiem zrealizowaliśmy szereg istotnych dla mieszkańców Miasta i Gminy Skaryszew inwestycji, projektów i inicjatyw. Nie sposób wymienić ich wszystkich. Zachowując tradycję dawnych Nowym obliczem cieszy skaryszewski Rynek. Wciąż budujemy i rozwijamy przestrzeń inwestycyjną z wykorzystaniem środków zewnętrznych, jak i społeczną, kulturalną oraz sportowo- rekreacyjną. A wspólnym mianownikiem dla wszystkich działań są tętniące życiem ośrodki kulturalno- społeczne oraz remizo-świetlice w Chomentowie Puszcz, Kobylanach, Makowcu, Dzierzkówku Starym czy Gębarzowie.

Dziś, Skaryszew wreszcie może pochwalić się także ośrodkiem kultury, z nowoczesną salą widowiskową, z odpowiednim sprzętem nagłośnieniowym i wyposażeniem do przeprowadzenia zajęć muzycznych, tanecznych czy warsztatów artystycznych. To właśnie to miejsce ma do zaoferowania wiele możliwości spędzania wolnego czasu, począwszy od zajęć sportowych po warsztaty plastyczne czy muzyczne.

Samorząd Miasta i Gminy Skaryszew jest otwarty na edukację, a swoją przyszłość wiąże z jej rozwojem. Podejmujemy aktywne działania na rzecz rozwoju lokalnej oświaty. Dbamy o poprawę i unowocześnianie gminnej bazy oświatowej. Przykładem takich przedsięwzięć jest wybudowanie kompleksu edukacyjnego, w którym dziś mieści się Publiczna Szkoła Podstawowa w Skaryszewie. Obecnie jesteśmy na etapie budowy sal gimnastycznych w Odechowie i Dzierzkówku Starym. Ale nie tylko te inwestycje służą rozwojowi naszych najmłodszych mieszkańców. Dużą wagę przywiązujemy do powstawiania i modernizowania miejsc rekreacji. Cieszymy się, że przybywa placów zabaw oraz otwartych stref aktywności ruchowej, tak jak Centrum Aktywności przy MGOK-u. Nowy plac zabaw, siłownia plenerowa, nowo wybudowany rowerowy plac zabaw typu pumptruck oraz boisko ze sztuczną nawierzchnią tworzą przestrzeń do aktywnego wypoczynku dla naszych młodych mieszkańców.

A naszym sztandarowym projektem i wyzwaniem na przyszłośc, jest budowa skaryszewskich bulwarów. Liczący prawie 3 kilometry brzeg rzeki Kobylanki, miedzy ulicami Żeromskiego a Kochanowskiego, już niebawem zmieni się w atrakcyjną przestrzeń sportowo-rekreacyjną. To dzięki tej inwestycji, baza sportowa na stadionie miejskim w Skaryszewie doczeka się prawdziwego zaplecza. Bulwary nad rzeką Kobylanką będą miejscem stworzonym zarówno do aktywnego wypoczynku jak i spędzania wolnego czasu z rodziną i znajomymi. Ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż cieku wodnego to nie tylko idealne miejscem na spokojny spacer czy przejażdżki na rolkach i hulajnodze, ale przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa tej części miasteczka.

Z dumą obserwujemy rozwój kapitału ludzkiego w naszej gminie, szczególnie w sferze pozarządowej. Działania lokalne podejmowane przez kluby sportowe, stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich, w dużej mierze angażują mieszkańców w życie społeczne naszej gminy. Bogata oferta zajęć kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych to zasługa również sektora pozarządowego, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

„W Dniu Samorządu Terytorialnego oraz w 30. rocznicę w pełni demokratycznych wyborów samorządowych pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim, którzy współtworzyli i współtworzą naszą Małą Ojczyznę. Podziękowania kieruję do byłych i obecnych radnych Rady Miejskiej w Skaryszewie, sołtysów i rad sołeckich, przewodniczących i zarządów osiedli oraz pracowników samorządowych. Dziękuję za Wasze zaangażowanie, codzienny trud oraz pracę na rzecz Miasta i Gminy Skaryszew i jej mieszkańców. Życzę dużo zdrowia, niesłabnącego zapału i wytrwałości w tej ważnej i odpowiedzialnej służbie oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym”.

Burmistrz
Miasta i Gminy Skaryszew
Dariusz PiątekWyświetleń: 267
Opublikowano: 27.05.2020