Przejdź do strony

OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W najbliższy czwartek, 1 marca znów będziemy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Skaryszewianie ponownie w sposób szczególny będą czcić pamięć o przedstawicielach podziemia antykomunistycznego, którzy po II wojnie światowej sprzeciwili się reżimowi.

PO RAZ TRZECI POBIEGNIEMY "WILCZYM TROPEM"

Skaryszewskie obchody rozpoczniemy VI edycją Ogólnopolskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", który z roku na rok bije kolejne rekordy frekwencji. Najnowsza edycja to 333 polskie miasta, Kresy, europejskie stolice, Nowy Jork, Chicago, Australia. 4 marca 2018 roku pobiegną żołnierze wszystkich narodowości stacjonujących na misjach wojskowych w Afganistanie, Iraku, Kuwejcie, Bośni i Hercegowinie. VI edycja Biegu wypadająca w jubileuszowy dla Polski rok odzyskania niepodległości dostała szczególną oprawę. Jak co roku organizatorem projektu jest Fundacja Wolność i Demokracja, wydarzenie jest objęte Patronatem Honorowym obchodów niepodległości Polski PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ - ANDRZEJA DUDY. Organizatorem skaryszewskiej edycji jest Miejsko Gminny Ośrodek Kultury, a współorganizatorem Ochotnicza Straż Pożarna w Skaryszewie.

WYSTAWA "BIĆ SIĘ DO KOŃCA"

Kolejnym wydarzeniem będzie Wystawa "BIĆ SIĘ DO KOŃCA" oraz wykład dr Arkadiusza Kutkowskiego z radomskiej delegatury IPN poświęcony polskiemu podziemiu niepodległościowemu w regionie radomskim. Na 31 wystawowych planszach zaprezentowano najważniejsze wydarzenia dla powojennej konspiracji z lat 1945–1950. Będzie też kilka skaryszewskich akcentów: plansza dotycząca Tadeusza Zielińskiego „Igły”, Stefana Bembińskiego „Harnasia” czy mapy skaryszewskich lasów i okolic Modrzejowic.

Otwarcie wystawy odbędzie się 15 marca, w nowej siedzibie MGOK, która obecnie znajduje się w skaryszewskim gimnazjum.  Wystawie towarzyszyć będzie wykład historyczny dr Arkadiusza Kutkowskiego z radomskiego IPN.

Autor: Anna Karolak