Przejdź do strony

ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE POLSKICH LOTNIKÓW

Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew oraz Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Skaryszewie serdecznie zapraszają na uroczystości odłosnięcia pomnika upamiętniającego zrzut broni, amunicji i sprzętu wojskowego dla Podobwodu AK krypt. „SABINA SŁAWA” Skaryszew na zrzutowisko „KONWALIA” w lesie Makowieckim.

Biorąc pod uwagę obowiązek kształtowania świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków, pragniemy przypominać dokonane czyny dowódców i żołnierzy AK oraz lotników, którzy lecieli z dalekiego Brindisi z pomocą dla polskiego podziemia. Licząca 1300 km długości trasa wiodła nad okupowaną przez Niemców Europą. Mimo niebezpieczeństwa, samoloty szczęśliwie dotarły w okolice Skaryszewa w nocy z 27 na 28 grudnia i po dokonaniu zrzutu wróciły do Włoch.

Realizacja zamierzonej inicjatywy będzie zarazem pamiątką ogromnego wkładu walki z okupantem również leśników, którzy zakonspirowani i zaprzysiężeni, wraz z rodzinami z narażeniem własnego życia nieśli pomoc partyzantom, by mogli walczyć i przetrwać w lesie. To właśnie Oni proponowali dogodne miejsca w lasach do przyjmowania zrzutów.

Tym większa radość, iż uczczenie pamięci o tym wydarzeniu przypada w 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz w 100-tną rocznicę powstania Lotnictwa Polskiego.

Bardzo miło nam poinformować, iż uroczystość upamiętniająca ten historyczny czyn wykonany przez polską załogę Halifaxa LL-118 C z 301 Dywizjonu PAF została objęta Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości