Przejdź do strony

PARAFIALNO-GMINNE DOŻYNKI MIASTA I GMINY SKARYSZEW

W niedzielę, 2 września zapraszamy na dożynkowe święto, którego w tym roku gospodarzami będą mieszkańcy wsi KOBYLANY.

Podziękowanie za plony od wieków sankcjonuje zakończenie żniw i wszelkich prac polowych, a nasza gmina w sposób szczególny kultywuje tę tradycję. Dożynki Miasta i Gminy Skaryszew mają wyjątkowo piękną i uroczystą oprawę. Nie zapominamy o korzeniach, przeszłości i naszych przodkach, a naszemu dziedzictwu nadajemy współczesną formę.  I każdy kto choć raz odwiedził skaryszewskie dożynki zgodnie twierdzi, iż to jedyne takie święto w regionie.

Fenomenem Święta Plonów Miasta i Gminy Skaryszew są nasi mieszkańcy, którzy tworzą to święto i już na kilkanaście tygodni przed jednoczą swoje siły by móc jak najlepiej zaprezentować swoją miejscowość. Wykonanie wieńców dożynkowych oraz stoisk promocyjnych wsi niejednokrotnie wymaga ogromnego zaangażowania i nakładu pracy. Jednak efekt końcowy widoczny podczas dożynek przerasta najśmielsze oczekiwania.   

Tegoroczne, Parafialno-Gminne Dożynki Miasta i Gminy Skaryszew rozpocznie barwny korowód wieńcowy, który przez Kobylany poprowadzi Orkiestra Dęta OSP Skaryszew. Msza Święta dziękczynna, za pomyślnie ukończone żniwa i prace polowe zostanie odprawiona na polowym ołtarzu na boisku sportowym w Kobylanach, gdzie po uroczystej Eucharystii rozpocznie się dawny zwyczaj dziękowania za zebrane plony oraz dzielenie dożynkowym chlebem.

Chcemy, aby nasz lokalny folklor zaszczepiony został wśród naszych najmłodszych mieszkańców. Dlatego, organizowane konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najpiękniejsze stoisko promocyjne sołectwa promują wśród nich tradycję regionu.

W tym roku zachęcamy także do udziału w konkursach artystycznych: ZAWIROWANIA KOBYLAŃSKIE – oberek i polka oraz ESTRADA DLA KAŻDEGO. W konkursach przewidziane są nagrody finansowe.

Natomiast na dożynkowej scenie zaprezentuje się Zespół Ludowy CHOMENTOWIANKI, który od ponad 30-tu lat kultywuje obrzęd tradycyjnego podziękowania za plony oraz Zespół Ludowy SKARYSZWIACY, prezentujący regionalny folklor w śpiewie, a od niedawna także w tańcu.

Kapela „KAZIO I SŁOWIKI” to kolejna kapela ze skaryszewskiego podwórka, która wystąpi podczas tegorocznych dożynek oraz kapela FACHMANI z sąsiedniej Wierzbicy.

Dożynki to także spotkanie z folklorem innego regionu. W tym roku na scenie wystąpi zespół TRZCINICIOKI, popularyzujący folklor podgórzański z południowej Rzeszowszczyzny w jego autentycznej postaci: z tradycyjnymi instrumentami, oryginalnym miejscowym repertuarem oraz z zachowaniem regionalnego stroju.